Porcelánový soubor TOM

 Na počátku nebylo slovo, ale skica šálku a cukřenky, které byly určeny jako nabídka pro jednorázovou akci. Samo o sobě nic významného. Ale jak se zakrátko ukázalo, potenciál a možnosti jednoduché formy byly natolik inspirativní, že se přímo nabízelo jejich využití jako vynikající základ pro vytvoření kompletního porcelánového souboru. Konstrukce a vývoj jídelní soupravy si vyžádal i kompletní nové řešení plochých výrobků - talířů a mís. Pozitivem tohoto počinu bylo nové tvarové řešení těchto výrobků, které se díky miskovitému tvaru liší od talířů klasických s plochými horizontálními okraji, jimž říkáme prapory.

 

Předností takového designu je především maximální využití užitkové plochy. Ale umožňuje také variabilní použití hlavně v domácnosti, kde může sloužit nejenom k servírování, ale i jako praktická pomůcka při vaření. Jako například sada několika velikostí misek, jejichž katalogové označení jako kompotové určitě nevystihuje skutečnou šíři možností jejich uplatnění. Základním motivem pro konstrukci dutých výrobků, kterými označujeme vše, co slouží na stole k servírování čaje, kávy, ale i polévky, je komolý kužel v kombinaci s půlkruhovým profilem. Tento geometrický tvar v proporcích odpovídajících funkci výrobku dal tomuto souboru konečnou podobu.

Tvarová linie je obvykle to, co určuje životnost formy, která je mnohdy poměrně krátkodobá díky poplatnosti momentální módě. Přímky, které tvoří linii siluety se podílejí velkou měrou na maximální funkčnosti a estetice souboru, což je i důvodem, proč se právě těmto problémům nový servis vyhnul. O nadčasovosti souboru TOM svědčí již jedenáct let nepřetržité výroby od jejího zahájení v roce 2005. Hned v roce následujícím byl TOM vybrán tehdejším Design centrem České republiky do kolekce oceněných průmyslových výrobků a byl označen jako Vynikající design DC ČR. Mezi přednosti tohoto souboru patří i nezbytná, stále aktualizovaná dekorace, kterou tvar determinuje v pozitivním slova smyslu. Moderní grafické dekory ve vtavných barvách, které splňují nejpřísnější hygienické normy a předpisy jsou navíc rezistentní vůči agresivním přípravkům používaných v myčkách nádobí. Dalším bonusem je bezproblémové užívání v mikrovlnných troubách.

Autor souboru Jiří Laštovička, který s porcelánkou Thun spolupracuje více jak 40 let, obvykle tvrdí, že vývoj každého souboru má svůj příběh. Nejtěžší fáze pro něj ale přichází v závěru vývoje, kdy je třeba servis pojmenovat. Zpravidla dívčí jména, jejichž zásoba se mimochodem tenčí, nahradil autor tentokrát jménem připomínající zkratku – TOM. Dle jeho slov mu na rozdíl od řady předchozích tentokrát výjimečně záleželo na tom, aby se pracovní název TOM stal názvem celého souboru. Zdůvodnění? Tak to by byl právě ten příběh.

© 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořilo studio FlexiSoftware.cz.